pl

czytaj więcej

Atrakcje w Krynicy-Zdrój

Krynica-Zdrój to nie tylko czyste powietrze i błogi odpoczynek na łonie górskiej przyrody. Zaledwie kwadrans drogi od naszych apartamentów znajdują się liczne atrakcje dla najmłodszych oraz dorosłych, które możecie zwiedzić. Dostarczą one niezapomnianych wrażeń oraz umożliwią poznanie historii i krajobrazu regionu w nietypowy sposób. Z pewnością musicie je zobaczyć!

Drewniana Wieża Widokowa

Kierując się na północny zachód od centrum Krynicy-Zdrój, mamy okazję zobaczyć jedną z największych atrakcji tej miejscowości. Wieża widokowa to niezwykła, drewniana instalacja, na którą można się wspiąć, by podziwiać piękno polskiej przyrody z innej perspektywy. Warto zwiedzić ten punkt widokowy ze znajomymi i najmłodszymi członkami rodziny, niezależnie od pory roku. To tam można zobaczyć krajobraz, który zapiera dech w piersiach zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, kiedy okoliczne pagórki przykryte są białym puchem.

Konstrukcja liczy sobie niemal 50 metrów i zbudowana jest z drewna robinii akacjowej. Do naszej atrakcji, czyli wieży, prowadzi drewniana ścieżka, która jest w pełni bezpieczna dzięki podparciu 18 wież i 87 słupów. Drewniana ścieżka to ponad kilometr trasy w chmurach, którą wzbogacają piękne krajobrazy oraz liczne instalacje edukacyjne dla dorosłych i najmłodszych. Dzięki interaktywnym tablicom położonym przy ścieżce zapoznacie się z informacjami o miejscowej faunie i florze, historią regionu oraz motywami słowiańskiej mitologii. Na wycieczkę krajoznawczą warto udać się z przewodnikiem, aby zaczerpnąć jeszcze więcej historycznych i regionalnych ciekawostek.

Do naszej atrakcji, czyli drewnianej wieży, która z daleka wygląda zupełnie jak baśniowa twierdza, można się także dostać utwardzaną drogą lub kolejką krzesełkową. Prowadzi ona na szczyt stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Ścieżka w dół może być jeszcze bardziej atrakcyjna, szczególnie dla najmłodszych: 60-metrowa zjeżdżalnia to jeden z powodów, dla których warto ją zwiedzić.

Kolej gondolowa na Jaworzynę i ścieżka przyrodniczo-edukacyjna

Siedem minut wystarczy, aby dostać się na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej, gdzie już czekają na Was liczne atrakcje, które możecie zwiedzić i gdzie możecie zobaczyć malownicze krajobrazy! A wszystko dzięki nowoczesnej, sześcioosobowej kolei gondolowej.

Dzięki wagonikom, które pomieszczą wszelki sprzęt narciarski i snowboardowy, macie dostęp do 8 tras narciarskich i 7 różnych wyciągów. Jaworzyna to także istotny punkt turystyki pieszej i rowerowej w tym regionie, ze względu na swoje atrakcyjne położenie, ukształtowanie terenu oraz zagospodarowanie przestrzeni.

Na szczycie można zobaczyć wiele atrakcji dla najmłodszych i dorosłych: platforma widokowa 360, regionalne karczmy i restauracje i – przede wszystkim – niesamowita panorama. Przechadzając się po okolicznych ścieżkach z najmłodszymi, warto zatrzymywać się od czasu do czasu przy instalacjach edukacyjnych, dzięki którym poznacie intrygujące historie o Diabelskim Kamieniu.

Muzeum Nikifora Krynickiego

Ta atrakcja jest obowiązkowym elementem, który należy zwiedzić, jeśli jesteście miłośnikami sztuki i zastanawiacie się, co warto zobaczyć w mieście. Polecamy taką wizytę również z najmłodszymi. Nikifor Krynicki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli prymitywizmu. Muzeum poświęcone jego twórczości zobaczyć można w Willi Romanówka przy Bulwarach Dietla. Jest to bardzo charakterystyczny i intrygujący budynek, który zdecydowanie warto zwiedzić. Wyróżnia się on z daleka błękitnym kolorem elewacji. To właśnie tam znajduje się ogromna kolekcja prac tego artysty.

Poza tym warto zobaczyć również inne pamiątki w postaci starych fotografii czy też przedmiotów osobistych, które do niego należały. Może to być bardzo ekscytujące również dla najmłodszych. Jeśli jesteście zainteresowani zgłębieniem Krynicy-Zdroju śladami Nikifora Krynickiego, polecamy również zwiedzić stary cmentarz, na którym zlokalizowany jest jego nagrobek. Poza tym w mieście warto zobaczyć także jego pomnik, który jest usytuowany na skwerze pomiędzy ulicą Krynickiego a Nowotarskiego.

Muzeum Zabawek

Jeśli wybieracie się na wyjazd wraz z najmłodszymi członkami rodziny i zastanawiacie się, co zwiedzić, tę atrakcję musicie koniecznie zapisać na liście! To wyjątkowa przestrzeń, w której możecie pokazać pociechom zabawki sprzed ponad 200 lat. Znajdziecie tu klocki, a także lalki czy zabawkowe pojazdy. Poza tym w kolekcji dostępne są również szopki bożonarodzeniowe, a nawet elementy filmowe czy te pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Wszystkie eksponaty są wyjątkowe i z pewnością zaintrygują najmłodszych, a historia ich pozyskania może zaskoczyć każdego.

Znajdziecie tu ponad 3000 eksponatów, które warto zobaczyć. Jesteśmy pewni, że bez względu na wiek, każdy znajdzie tu pamiątkę, która mu się spodoba. Co ciekawe, jeśli sami macie stare zabawki i chcielibyście je oddać lub sprzedać, warto skontaktować się z właścicielami. Być może właśnie Wasza ulubiona pamiątka z dzieciństwa będzie mogła sprawić radość również innym i stać się atrakcją dla ludzi, którzy chcą zwiedzić Muzeum Zabawek.

Park Zdrojowy

Jeżeli lubicie spędzać czas na łonie natury, polecamy zwiedzić tę atrakcję. To Park Zdrojowy o dużych wymiarach. Aby osiągnąć szczyt Góry Parkowej nie potrzeba tu długiej wędrówki. Z reguły spacer zajmuje około 30 minut. Znajdziecie tu z pewnością piękne widoki i zaznacie bliskości natury. To także doskonałe atrakcje dla najmłodszych, ponieważ macie możliwość zobaczenia stawu z łabędziami. Poza tym ulokowane jest tu leśne sanktuarium z figurą Maryi, które warto zobaczyć.

Mamy tu wiele ławek i urokliwych altanek, które możecie zwiedzić i zatrzymać się na chwilę. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie przemierzać dłuższej drogi, bez problemu może tu dojechać kolejką linową. Na samym szczycie warto zobaczyć cudowną panoramę Beskidu Sądeckiego. Poza tym, kolejną atrakcją, którą polecamy, jest również Park Linowy Mamut. Sprawi on frajdę nie tylko najmłodszym, ale także dorosłym miłośnikom adrenaliny i dobrej zabawy.

Pijalnie wód w Krynicy-Zdroju

Wiele osób odwiedza to miasto właśnie po to, by spróbować znanych wód mineralnych. Można to zrobić w różnych pijalniach w mieście. Pijalnia Główna to miejsce, które jest najbardziej popularne i największe, dlatego z pewnością należy je zwiedzić. Jest to bardzo nowoczesny obiekt z ogromną salą, zlokalizowany tuż obok deptaka. Można tu spróbować znanych wód takich jak: Słotwinka, Jan czy Zuber. Warto zobaczyć także pijalnię Słotwinkę, wybudowaną w XIX wieku. Będzie to szczególna atrakcja dla miłośników historycznych akcentów, a także okazja do edukowania najmłodszych. Polecamy również zwiedzić pijalnie Mieczysław oraz Jan-Józef.

Jak można zauważyć, Krynica-Zdrój oferuje wiele atrakcji dla starszych osób, a także najmłodszych, które umożliwią komfortowy i ciekawy wypoczynek. Poza walorami widokowymi, które bez wątpienia warto zobaczyć, polecamy również zwiedzić tutejsze muzea. Zapraszamy do skorzystania z atrakcji, które oferuje to urokliwe miasto.